Mazda 3 2004-07-26
POLECAMY
Mazda 3 - ceny samochodów, wyposażenie
Mazda 3 - galeria zdjęć


Wysoka cena sprawia, że Mazda 3 jest ofertą dla klientów poszukujących bardzo bogato wyposażonego samochodu.

Na polskim rynku w segmencie kompaktów niepodzielnie królują Toyota Corolla i Ford Focus. Decyduje o tym korzystny stosunek ceny do jakości i wyposażenia. Ale Mazda zdecydowała się iść inną drogą. Choć znikły ograniczenia celne, ceny oferowanych przez importera aut spadły tylko nieznacznie. I nadal w ofercie są tylko stosunkowo bogato wyposażone wersje. Bardzo ogranicza to krąg potencjalnych zainteresowanych i z tego powodu z polskiej oferty wypadła Mazda 2. Czy taki sam los czeka tegoroczną? nowo?? - Mazdę 3?

Od strony technicznej i stylistycznej Mazda 3 jest z pewnością wyróżniającym się samochodem. Urodą ustępuje tylko Alfie Romeo 147, a od strony technicznej stoi również na najwyższym poziomie. Nic dziwnego, bowiem auto to skonstruowano wykorzystując rozwiązania, które dopiero się znajdą w drugiej generacji Forda Focusa.

Mazda 3 produkowana jest jako 4-drzwiowy sedan i 5-drzwiowy hatchback. Wnętrze obu odmian jest identyczne. Jego charakter - a szczególnie wskaźniki deski rozdzielczej - przypomina właśnie Alfę Romeo. Porównanie z włoską marką narzuca się samo, biorąc jeszcze pod uwagę ograniczoną ilość miejsca w bagażniku, którego objętość wynosi tylko 300 litrów. Sytuacji nie poprawia nawet złożenie tylnej kanapy, bo objętość wzrasta wtedy do 600 litrów. Za to sporo jest miejsca dla pasażerów. Zarówno z przodu, jak i z tyłu nikt nie jest ściśnięty, ani nie brakuje miejsca na nogi.

A więc Mazda 3 ukierunkowana jest bardziej na przyjemność z jazdy niż walory praktyczne. Potwierdza to zachowanie podczas jazdy. Auto świetnie zachowuje się w zakrętach, ma dość twarde zawieszenie dające dobre wyczucie drogi. Niezłe samopoczucie kierowcy potęgują skórzana sportowa kierownica, precyzja i krótkie ruchy dźwigni zmiany biegów oraz twarde, ale dobrze wyprofilowane fotele. Oczywiście nie zapomniano też o kilku praktycznych schowkach, w tym dużym przed pasażerem z przodu, w podłokietniku oraz o stojakach na kubki.

Konsekwencją ładnej stylistyki jest niestety kiepska widoczność na zewnątrz. Mierzący 4,42 m hatchback wymaga sporego wyczucia przy parkowaniu tyłem i cofaniu. Szkoda, że na liście opcji nie ma czujników parkowania. W najtańszej oferowanej u nas wersji Touring są m.in. 4 poduszki powietrzne, ABS z EBD, centralny zamek, immobilizer, radio z RDS, 4 głośnikami i sterowaniem w kierownicy oraz regulowana w dwóch płaszczyznach kierownica. W standardzie najtańszego hatchbacka jest klimatyzacja manualna, a w pozostałych wersjach o nazwach 1.6 Exclusive i 2.0 Active (ale też w sedanie 1.6 Touring) jest już klimatyzacja sterowana elektronicznie.

W oficjalnej sieci salonów importera Mazdy są sprzedawane tylko wersje benzynowe "trójki". Są to silniki 1.6 o mocy 105 KM i 2.0 o mocy 150 KM. Niestety, brak jest oferowanych w innych europejskich krajach silników wysokoprężnych, które są znane z modeli Forda i koncernu PSA. Najbardziej atrakcyjna wydaje się więc jednostka 1.6. Wprawdzie odznacza się ona maksymalnym momentem obrotowym 145 Nm, ale dopiero przy 4000 obr/min. Przy utrzymywaniu go na wysokich obrotach możliwe jest rozpędzenie się do 100 km/h w czasie 11 sekund i osiągnięcie prędkości maksymalnej 185 km/h. Przy szybkiej jeździe spalanie kształtuje się na poziomie 11 l/100 km. Ale nawet przy ekonomicznym nastawieniu kierowcy trudno zejść poniżej 8 l/100 km.

W sumie Mazda 3 wydaje się bardzo udanym autem, które sprawia sporo frajdy. Niestety, dzięki polityce producenta i importera Mazda 3 musi konkurować z kompaktami tzw. górnej półki. Są tu takie modele jak Audi A3 i Alfa Romeo 147 - auta i tak droższe od kosztującej minimum 70 tysięcy złotych Mazdy 3. Czy Mazda może dorównać im prestiżem? Chyba nie, ale z pewnością są tacy, dla których understatement ma pierwszorzędne znaczenie.
Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe