Kia cee`d 2007-01-29
Mimo trudnej do wymówienia nazwy słowacka Kia cee`d wywołała spore zamieszanie. Ale czy za atrakcyjną ceną idą nowoczesne rozwiązania?

Od razu odpowiadamy - Tak. Nowy model Kii został bardzo dobrze przemyślany i nabywcy tego auta nie mają się czego wstydzić. To pierwsze auto koncernu Hyundai/Kia, które w całości jest produkowane w Europie. Cee`d mógł być produkowany w Polsce, ale ostatecznie Słowacja wygrała rywalizację o lokalizację tej wartej miliard euro inwestycji. Nam na pocieszenie pozostaje fakt, że w fabryce w Żilinie zatrudnienie znalazła spora grupa Polaków.

Najwięcej komentarzy wzbudził opublikowany jeszcze przed pojawieniem się cee`da w salonach cennik. Koreańczycy zamierzali od razu na starcie pobić konkurencję i najtańszy cee`d kosztuje 44 900 zł, czyli tyle, ile średnio wyposażony samochód segmentu B. A przy tym mierząca 4,24 m długości Kia wcale nie wygląda na tak tanią.

Na pierwszy rzut oka linia cee`da przypomina wychodzącą ze sprzedaży 5-drzwiową Toyotę Corollę. Przyglądając się z bliska dostrzegamy całkiem porządnie spasowane blachy, również tworzywa wewnątrz sprawiają bardzo korzystne wrażenie. Imitujące aluminium plastikowe wstawki dodają trochę kolorytu, a deska rozdzielcza ma bardzo czytelne analogowe wskaźniki. Fotele mają dość twardą tapicerkę. Słowem wszystko zrobione tak, jak jeszcze przed 7-8 laty miało to miejsce w samochodach japońskich marek. Na przykładzie cee`da widać, że koreańskie koncerny szybko doganiają czołówkę.

Kia cee`d jako rywal segmentu C ma dość obszerną kabinę, ale niewielki bagażnik, który mieści 340 litrów. Wiele uwagi poświęcono zawieszeniu, które ma z tyłu układ wielowahaczowy zapewniający prostopadłe do nawierzchni prowadzenie kół w zakrętach.

W ofercie bazowa wersja nosi nazwę Comfort, a w jej specyfikacji jest m.in. sześć poduszek powietrznych, ABS z EBD, progresywne wspomaganie kierownicy, radio CD odtwarzające pliki mp3, komputer pokładowy, elektrycznie otwierane szyby przednie i centralny zamek. Wyższa opcja Comfort Plus jest droższa o 5000 zł i dodatkowo ma m.in. klimatyzację manualną, aktywne zagłówki przednie, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka.

Kolejne 5000 zł więcej kosztuje najdroższa przewidywana na razie wersja, która nosi nazwę Optimum. Ma ona w wyposażeniu m.in. elektrycznie otwierane szyby w tylnych drzwiach, skórzane elementy wykończeniowe, odtwarzacz z wyjściami USB + AUX oraz 16-calowe felgi.

Wśród dodatkowo płatnych opcji warto wymienić układ ESP + BAS za 2000 zł i elektryczny szyberdach za 2500 zł. Dla silnika 1.6 oferowana jest również automatyczna skrzynia biegów (dopłata 4000 zł). Jednak najczęściej wymienianym atutem nowej Kii jest 7-letnia gwarancja na układ napędowy i 5-letnia na cały samochód. Obydwie są ograniczone przebiegiem 150 000 kilometrów, a oferta gwarantuje także 5-letnie Euro assistance.

Jako pierwsza na rynek wkroczyła Kia cee`d z nadwoziem 5-drzwiowym. W 2007 roku gama zostanie poszerzona o kombi (sierpień 2007) i 3-drzwiowego hatchbacka (grudzień 2007). Do wyboru są 4 silniki. Podstawowa jednostka benzynowa 1.4 rozwija moc 109 KM. Większy silnik 1.6 osiąga 122 KM, a silniki wysokoprężne to 2-litrowe turbodiesle z wtryskiem common-rail w dwóch wariantach mocy - 90 KM i 115 KM. Jednostki benzynowe korzystają z systemu zmiennych faz rozrządu CVVT.

W sumie pierwsza europejska Kia wydaje się skazana na sukces w krajach takich jak Polska, gdzie liczy się niska cena, ale jednocześnie poszukiwane są nowoczesne rozwiązania techniczne. Tu mamy dobre zawieszenie i układ zmiennej pracy zaworów w silnikach benzynowych. Tylko skąd taka dziwna nazwa? Wiele osób łamie sobie język odczytując to jako "sid", "cid" albo "sed", czy "ced". Według informacji przedstawicieli marki nazwa ta powstała jako zlepek dwóch skrótów - CE, jako "wspólnota europejska" i ED, jako europejski design. Skoro więc tak duże znaczenie przywiązuje się do pochodzenia, wypada sądzić, że Kia zamierza na dobre osiąść w Europie.
Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe