Skoda Fabia Combi 2004-09-17
POLECAMY
Skoda Fabia - ceny samochodów, wyposażenie
Skoda Fabia - galeria zdjęć


Fabia zaliczana jest do segmentu B, jednak w przypadku wersji kombi jej ponad 4-metrowej długości nadwozie i duży rozstaw osi sprawiają, że auto to może być poważną alternatywą dla tańszych aut z wyższej grupy kompaktów.

O tym, że Fabia jest autem na granicy segmentów świadczy przestronną kabina - jedna z największych w tej klasie i spory bagażnik mieszczący 426 litrów. W porównaniu do nowoczesnych aut segmentu C tj. Peugeot 307 i Fiat Stilo Fabia Combi jest dużo węższa i niższa, ale też i sporo tańsza.

Karoseria nowej Skody została zaprojektowana zgodnie z obecnymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa biernego. W testach przeprowadzonych przez EuroNCAP czeskie auto zdobyło 4 gwiazdki. Stylizacja Fabii jest typowa dla samochodów koncernu VW, jednakże zachowany został charakterystyczny wlot powietrza znany z Octavii i ostatnich Felicii. Podobnie jak nadwozie także wnętrze Fabii pozbawione jest ekstrawagancji i ma spokojny, ponadczasowy styl. Zarówno deska rozdzielcza, jak i fotele oraz obicia wewnątrz kabiny są skromne, ale wykonane z dobrej jakości czarnych materiałów.

Skoda Fabia uwodzi licznymi detalami ułatwiającymi codzienną eksploatację auta, których nie widać w salonie tego nie widać, a i sprzedawcy nie zwracają na to szczególnej uwagi. Takim rozwiązaniem jest np. wewnętrzne światło włączające się już przy wyjęciu kluczyka ze stacyjki, a nie dopiero po otwarciu drzwi. Praktyczne jest także automatyczne domykanie szyb po zaryglowaniu zamków. Do tego można dodać jeszcze taki drobiazg, jak migające diody obok kołeczków rygli.

W wersji Comfort dodatkowo z prawej strony fotela kierowcy jest kieszonka na np. telefon komórkowy. Regulowana jest kolumna kierownicy i to w dwóch płaszczyznach, a oprócz najsłabszych wersji silnikowych jest ABS z systemem ESP. Poza tym oko cieszą też chromowane klamki drzwi i elektrycznie sterowane szyby. Jest jeszcze zamaskowany zamykany mały schowek po lewej stronie kierownicy. Pod kolumną kierownicy jest następna półeczka, a kolejne dwie są pod klapkami z przodu i z tyłu między fotelami.

W odmianie kombi w bagażniku znajdziemy gniazdko elektryczne, a pod podłogą obok koła zapasowego wygospodarowano miejsce na ok. 3 litrowy schowek. Bagażnik ma równe kształty i nie ograniczają jego objętości osłony zawieszenia. Można go zasłonić roletą, w której jest miejsce na parasol. W wersjach Comfort i Elegance w bocznych ściankach przestrzeni ładunkowej znajdują się dwa zamykane schowki. Minusem jest wysoka krawędź przebiegająca nad masywnym zderzakiem. Przestrzeń ogranicza też trochę łagodnie opadająca szyba, ale to już wina stylizacji tylnej części nadwozia.

Dużym plusem Fabii jest jej zawieszenie. Sprawia ono wrażenie dość twardego, ale bardzo dobrze tłumi nierówności. Co jednak najważniejsze, nawet przy pełnym obciążeniu Fabia nie traci pewności prowadzenia i zachowuje się stabilnie w gwałtownych zakrętach.

Do napędu Fabii Combi przeznaczono 4 silniki benzynowe i 2 diesle. Paleta tych pierwszych składa się z nowego 3-cylindrowego silnika 1.2 HTP w dwóch wersjach o mocach 54 i 64 KM. W ofercie pozostał dobrze już znany 1.4 MPI o mocy 68 KM, który jest zmodernizowanym silnikiem 1.3 o konstrukcji pamiętającej jeszcze Favoritkę. Nowsze są silniki z zasobów VW - 1.4 16V o mocach 75 lub 101 KM oraz klasyczny 2-litrowiec o mocy 115 KM. W ofercie są trzy silniki wysokoprężne - 1.9 SDI o mocy 64 KM i trzycylindrowy 1.4 TDI o mocy 75 KM i 1.9 TDI o mocy 101 KM.

Z perspektywy czasu widać, że w polskich warunkach Fabia stanowi prawdziwą receptę na sukces. Ponadczasowa, spokojna stylistyka i praktyczne nadwozie, które może spełniać wymagania zarówno auta rodzinnego, jak i auta miejskiego wyraźnie nakręcają sprzedaż. Z pewnością model ten nieprzypadkowo jest na drugim miejscu w zestawieniu sprzedaży poszczególnych aut w Polsce.
Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe