5-drzwiowa Mazda 3 2008-11-26
W USA pokazano już sedana Axelę, ale w Europie Mazda 3 chętniej będzie wybierana jako hatchback.

Oficjalna europejska premiera Mazdy 3 odbędzie się podczas salonu samochodowego w Bolonii na początku grudnia. Po raz pierwszy zostanie tam pokazana wersja z nadwoziem 5-drzwiowym, czyli auto konkurujące w popularnym na naszym kontynencie segmencie kompaktów.

Z zewnątrz nowa Mazda 3 zwraca uwagę bardzo ostrą stylistyką, która trochę nawiązuje do większego modelu o symbolu 6. Podobać może się zwłaszcza przód auta ze skośnymi zachodzącymi na boki reflektorami, który wygląda bardzo agresywnie i sugeruje wysokie osiągi. Podobnie efektownie wygląda deska rozdzielcza, choć na zdjęciach nie widać jeszcze wszystkiego, a całość wnętrza zostanie ujawniona dopiero podczas premiery.

Według Mazdy prace nad nową „trójką” były ukierunkowane pod kątem zapewnienia jak największej wydajności napędu i jego niskiej uciążliwości dla środowiska. Obok zastosowania lekkich materiałów jednym z ciekawych rozwiązań jest pierwszy w aucie osobowym nanotechnologiczny katalizator, w którym znacznie zmniejszono ilość metali szlachetnych tj. platyna i pallad.

Inaczej niż w 6-cylindrowej Maździe 3 z rynku amerykańskiego, w europejskich odmianach pierwsze skrzypce grać będą silniki wysokoprężne. Do wyboru będzie nowa jednostka 2,2 w wersjach o mocy 150 i 185 KM, która właśnie zadebiutowała w modelu 6. Dopiero od 2010 roku Mazda zaoferuje do tych silników opcjonalną 6-stopniową automatyczną skrzynię. Trzecim i najsłabszym dieslem w ofercie pozostanie silnik 1,6 o mocy 110 KM od Forda.

Spośród silników benzynowych na początku Mazda 3 będzie dostępna tylko ze znanymi wcześniej jednostkami 1,6 o mocy 105 KM i 2,0 o mocy 150 KM. Na rok 2010 zapowiadane są zupełnie nowe silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Równocześnie planowane jest wprowadzenie systemu start&Stopp, który wyłącza i włącza silnik na krótkim postoju.
Żródło: Mazda galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe