Bolid Wilda w Antoninku - premiera 2016-07-21

Bolid Wild

Auto wiadomości dostarcza Motonews.pl

Zupełnie nowa konstrukcja, zmieniony rozmiar kół, pakiet aerodynamiczny, redukcja masy pojazdu. To tylko niektóre szczegóły techniczne Bolidu Formuły Student. Pojazd został od podstaw skonstruowany przez studentów Politechniki Poznańskiej. Swoją światowa premierę będzie miał w Poznaniu, na terenie Fabryki Volkswagen Poznań w Antoninku. Bolid Wilda (bo taką wdzięczną nazwę mu nadano od miejsca, w którym powstaje) już za kilka dni będzie testowany na torach Formuły 1 w Niemczech, Włoszech oraz na Węgrzech. Volkswagen Poznań wspiera projekt od samego początku.

– Pomysł studentów Politechniki Poznańskiej nas zaintrygował i zainteresował – wspomina Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań. – Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym ambitnym projekcie i obserwować jego techniczny i merytoryczny rozwój.

Bolid Wilda 2016 – szczegóły techniczne

Tegoroczny bolid, jak mówią jego twórcy, to zupełnie inna konstrukcja, w porównaniu z ubiegłoroczną. Studenci na podstawie własnych badań, testów i doświadczeń stworzyli pojazd, który zamiast standardowej ramy stalowej posiada monocoque. Wykonano go z aluminium oraz kompozytów węglowych. Zastosowali pakiet aerodynamiczny i zmniejszyli rozmiar obręczy kół z 13 do 10 cali. Dodatkowo w swojej Wildzie zainstalowali suchą miskę olejową. Pozwala ona na dostarczanie silnikowi wymaganej ilości oleju, nawet podczas bardzo dużych przeciążeń. Bolid Wilda został też „odchudzony” o 50 kg w porównaniu do zeszłorocznego projektu. Nowy pojazd waży tylko 210kg! Nad nowym projektem pracowało 35 osób – młodych inżynierów z pasją.

– Jestem pełna podziwu dla pasji i zaangażowania, jakie wykazują młodzi ludzie skupieni w tej grupie projektowej – mówi Jolanta Musielak, Członek zarządu ds. Personalnych Volkswagen Poznań. – Zatem tym bardziej cieszy mnie fakt, że kilkoro z nich już pracuje w Volkswagen Poznań i wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce, między innymi w naszym biurze konstrukcyjnym.

Testy na torach Formuły 1

Już 22 lipca studenci wraz ze swoim bolidem wyruszają na zawody rundy europejskiej do Włoch. Na torze Riccardo Paletti spotka się 80 zespołów z całego świata. W sierpniu pojazd testować będą na jednym z najsłynniejszych torów Formuły 1 torze Hockenheimring w Niemczech i w Gyor na Węgrzech. W klasyfikacji generalnej, spośród 600 zarejestrowanych drużyn z całego świata, zespół PUT MOTORSPORT zajmuje 154 miejsce. Volkswagen Poznań jest głównym partnerem tego projektu.

Żródło: motonews.pl galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe