Rząd obniżył akcyzę na paliwa 2005-09-07
Od 15 września akcyza na benzynę będzie niższa o 25 gr na litrze.

W poniedziałek rząd zaskoczył kierowców. Według ministra finansów Mirosława Gronickiego po obniżeniu akcyzy cena benzyny powinna spaść o 30 gr. Minister dodał jednak, że to zależy od producentów i hurtowników paliw.

Na mniejszej akcyzie budżet straci do końca roku 400 mln zł. Połowę jednak i tak odzyska dzięki większym wpływom spowodowanym wysokimi cenami ropy (bo jeśli rośnie cena benzyny, to kwota akcyzy razem z nią). W ostatnim czasie jednak ceny paliw w Polsce stały się rekordowo wysokie, a politycy i właściciele stacji benzynowych nie bez racji przekonywali, że 1,57 zł podatku w każdym litrze benzyny to zbyt wiele. Także minister gospodarki Jacek Piechota zwracał się do swoich kolegów z rządu o obniżenie stawki tego podatku.

Niestety, jest i zła wiadomość - niższa akcyza będzie obowiązywać tylko do końca roku. W 2006 r. mogą czekać nas podwyżki, ale wszystko zależy od tego, czy fiskus będzie musiał oddawać obywatelom pieniądze w związku z ustawą o zwrocie VAT za materiały budowlane. Jak podkreślił mister, to już będzie jednak zmartwienie nowego rządu.

Trudno jednak przewidzieć, czy obniżka akcyzy będzie odczuwalna, bo zanim ceny spadną czekają nas przed 15 września kolejne podwyżki. Według przedstawicieli PKN Orlen realna wartość litra benzyny na dziś to 5,05 zł. Właściciele stacji zdają sobie jednak sprawę, że nie mogą już podwyższać cen i przerzucać całego wzrostu kosztów na odbiorców bez narażania się na straty.

A wszystkiemu winien huragan Katrina, który uszkodził amerykańskie rafinerie. Ich naprawa może potrwać kilka miesięcy, a w tym czasie Stany Zjednoczone będą musiały sprowadzać zza granicy więcej gotowych paliw. Mamy więc na rynku światowym zwiększony popyt pociągający za sobą rosnące ceny. W ciągu kilku ostatnich dni PKN Orlen i Rafineria Gdańska podniosły ceny hurtowe paliw w sumie o kilkadziesiąt groszy na litrze.
Żródło: Gazeta Wyborcza

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe