Mazda RX-8: Wielki nieznany 2005-11-21
To jedno z najtańszych 200 koni mechanicznych na rynku - i zarazem jedno z najbardziej niezwykłych.

Mazda to jedyna firma, która konsekwentnie rozwija konstrukcję silników z wirującym tłokiem. Poniesione trudy i wyrzeczenia opłaciły się, bo pod względem niezawodności wyposażony w taki silnik model RX-8 może być już porównywalny z tradycyjnymi silnikami benzynowymi. Ale wiedzą o tym tylko pasjonaci.

Mazda RX-8 to pierwszy i jedyny samochód z silnikiem Wankla oferowany oficjalnie w sieci dealerskiej w Polsce. I nie jest to jakaś specjalna nowość, bo po 3 latach od debiutu model ten właśnie przeszedł delikatną kurację odmładzającą. Nieco podniesiono ceny bogatszych wersji, ale pojawiły się nowe elementy wyposażenia standardowego. W odmianach Challenge i Revolution seryjnie jest m.in. tempomat, a Challenge ma jeszcze ogrzewane oba przednie fotele. Z kolei wersja Revolution otrzymała inny odcień szarej skórzanej tapicerki.

To wszystko to jednak detale, bo Mazda RX-8 i tak kryje w sobie wystarczająco wiele autów. Pierwszy to wygląd, który sprawia, że oglądają się za nim przechodnie na ulicy. Nadwozie jest rasowym coupe, ale dzięki dwuskrzydłowym bocznym drzwiom łatwiej wsiada się na tylne siedzenia. Od strony technicznej przy okazji face liftingu zmieniło się niewiele, bo właściwie tylko poprawiono hamulce zabezpieczając je przed korozją. Ale i nie było potrzeby, bo technicznie RX-8 jest w dosłownym tego słowa znaczeniu bezkonkurencyjna.

Dwutłokowy silnik Wankla o pojemności skokowej 2 x 650 ccm oferowany jest w tym modelu w dwóch wersjach - o mocy 192 KM lub 231 KM. Przy cenie około 120 tysięcy złotych za najtańszą odmianę Renesis, trudno nie odnieść wrażenia, że to rzeczywiście interesująca oferta. Szkoda tylko, że Mazda wciąż ma niebyt liczną sieć salonów i RX-8 pozostaje w cieniu lepiej rozreklamowanych aut konkurencji.
Żródło: MMP galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe