Zamiast LT - Crafter 2005-12-05
Mercedes pokazał nowego Sprintera - teraz pora na następcę LT. Dostawczy Volkswagen będzie miał zmienioną nazwę Crafter.

Podobnie jak poprzednik VW LT także Crafter jest konstrukcyjnym bliźniakiem Mercedesa Sprintera, Obydwa auta wykorzystują jednak silniki z zasobów własnych koncernów i różnią się stylistyką. Pierwsze, co się rzuca w oczy po spojrzeniu na Craftera, to agresywnie wyglądający przód. Atrapa chłodnicy w kształcie odwróconego trapezu i grube poziome żebra robią wrażenie i dzięki temu nie można go pomylić z żadnym innym pojazdem dostawczym. Nowy jest również projekt wnętrza z dwupoziomową regulacją kierownicy i wyżej umieszczoną dźwignią zmiany biegów, co ma dać kierowcy większą wygodę.

Crafter będzie oferowany do wyboru z trzema rozstawami osi, czterema długościami nadwozia i trzema wysokościami dachu. Maksymalna pojemność ładunkowa Craftera wynosi 17 metrów sześciennych, a ładowność 2 670 kg. W wersjach ze średnim i długim rozstawem osi dostęp do przestrzeni bagażowej umożliwia powstały z boku po odsunięciu drzwi otwór o szerokości 1,3 metra i wysokości 1,8 m. Do takiego Craftera mieszczą się na szerokość dwie europalety.

Volkswagen przygotował dla Craftera gamę tylko wysokoprężnych jednostek. Wszystkie są odmianami pięciocylindrowego silnika 2.5 TDI i będą występowały w czterech wariantach mocy: 86 KM, 109 KM, 136 KM i 164 KM. W każdym przypadku seryjnie montowany jest filtr cząstek stałych. Seryjnie montowana będzie 6-biegowa manualna skrzynia biegów, ale za dopłatą oferowany będzie także automat.

VW Crafter, podobnie jak nowy Mercedes Sprinter, na tle konkurencji to bardzo nowoczesna konstrukcja. Konstruktorzy zwrócili szczególną uwagę na układ hamulcowy, zapewniający bezpieczeństwo jazdy zarówno przy całkowitym, jak i częściowym obciążeniu. Podobnie rzecz ma się z zawieszeniem, w którym poprawiono stabilność w zakrętach. Wszystkie wersje będą miały w standardzie systemy ABS i ESP oraz poduszkę powietrzną kierowcy, a za dopłatą będzie jeszcze poduszka pasażera, poduszki boczne, a nawet kurtyny powietrzne. Ponadto wyposażenie seryjne obejmuje między innymi centralny zamek z pilotem oraz elektrycznie podnoszone przednie szyby.

Volkswagen Crafter zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany na kwietniowych targach samochodów użytkowych w Birmingham, a do salonów trafi we wrześniu przyszłego roku.
Żródło: VW galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe