Wołga odjeżdża w przeszłość 2005-12-13
Ulubiona limuzyna dygnitarzy nie tylko w Związku Radzieckim, mimo wciąż sporego zainteresowania zostanie wycofana z produkcji.

Decyzję taką podjął właściciel fabryki GAZ, Oleg Deripaska. Miliarder uznał, że jest to zbyt wiekowa konstrukcja, aby wiązać z nią przyszłość. Ale to wydaje się nie przeszkadzać rosyjskim klientom, bo w ubiegłym roku z taśm fabryki w Niżnym Wołogorodzie zjechało 56 tysięcy Wołg, a w tym roku przewiduje się wyprodukowanie również około 50 tysięcy. Popyt na takie auto więc jest, choć duży udział w tym ma niska cena. Nowa Wołga w rosyjskich salonach kosztuje równowartość około 8-10 tysięcy Euro. Można się jednak spodziewać, że przy rosnących dochodach Rosjanie będą oczekiwali lepszej jakości i na dłuższą metę utrzymywanie masowej produkcji takiego antyku nie ma sensu.

Nie ulega kwestii, że konstrukcja Wołgi bardzo się już zestarzała. Podwozie i silnik liczą sobie niemal 50 lat, a kanciaste nadwozie znane jest wszystkim mieszkańcom "demoludów" od początku lat 70-tych. Ostatnie modyfikacje przodu i tyłu nadwozia, a także kokpitu i reszty wnętrza, to już efekt prac projektantów GAZ-a z lat 90-tych. To wszystko jednak nie wytrzymuje azajtyckiej i zachodnioeuropejskiej konkurencji. W ciągu 5 lat Wołga odejdzie w przeszłość, kiedy to definitywnie zostanie zakończona jej produkcja.

Zakłady GAZ-a nie mają zamiaru uruchamiać produkcji następcy, choć istnieją już przygotowane prototypy i prowadzono prace nad rozpoczęciem produkcji seryjnej zupełnie nowej limuzyny klasy średniej. GAZ skoncentruje się teraz na produkcji dostawczych Gazel, ciężarówek i minibusów. Deripaska, który zainwestował w fabrykę już 150 milionów dolarów nie wyklucza jednak, że w przyszłości zakłady mogą zając się montażem osobowych aut na zlecenie któregoś z zagranicznych koncernów.
Żródło: Puls Biznesu, Autobild galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe